גל עולה/ גל יורד

מה זה בכלל המונח "גל" בדרום אמריקה?
המטיילים הישראלים שמגיעים לטייל בדרום אמריקה מחולקים לשתי תקופות זמן שונות בשנה והם נקראות "גלים" כתוצאה ממסת המטיילים הישראלים האדירה ששוטפת את יבשת דרום אמריקה ונעה לרוב באותם הכיוונים פחות או יותר.. מה שבעצם משפיע על הגלים הם שתי פרמטרים עיקריים: האקלים במדינות ואירועים גדולים (דוגמת הקרנבל הברזילאי). מכיוון שכל אחד מהמטיילים הוא אישיות בפני עצמו וכל אחד עושה טיול שונה אין איזה מסלול מדויק אך מדובר על מסלול טיול משוער.

globe-1290379_1920

"גל עולה"
הוא כינוי למטיילים הישראלים שמתחילים מהמדינות הדרומיות ביבשת כדוגמת ארגנטינה וברזיל. הגל נבנה אט אט והופף למסת מטיילים ישראלים ענקית בד"כ כלל בין נובמבר לינואר, כאשר מתחילים חודשי הקיץ בארגנטינה וצ'ילה וכך יש למטיילים הישראלים אופציה לזכות ולבקר בפטגוניה (דרום ארגנטינה וצ'ילה). הגל הזה שנקרא הגל העולה הוא בעצם הגל הגדול והמשמעותי שבו רוב המטיילים הישראלים שטסים לדרום אמריקה לוקחים חלק. מומלץ לנחות בארגנטינה לזגזג עם צ'ילה ולהגיע לקרנבל בברזיל.

אחרי טיול בברזיל או ארגנטינה צ'ילה אם לה היו בקרנבל רוב המטיילים ממשיכים אל המדינות פרו, בוליביה ואקוודור ולאחר מכן קולומביה בד"כ בסדר המצויין, אם כי חלק גדל לא עושה את כל המדינות ואף חלק מדלגים במהלך הדרך למדינות מרכז אמריקה. כמו כן ישנם גם מטיילים שיתחילו בברזיל בתקופת הקרנבל או לפניה וימהרו דרומה לארגנטינה וצי'לה אחרי, משם יעלו לבוליביה במטרה להדביק את שאר הגל (טוב לחברה שלא לחוצים על לעשות את פטגוניה).
כמובן שיהיו את אלו שיעדיפו לזרום ממקום למקום ולהנות מלהכיר מטיילים חדשים כלפעם במקום אחר ובסיטואציה שונה. יהיו גם את האלו שיעדיפו לברוח מהגל ולהמנעהמולה הישראלית ובד"כ ממציאים לעצמם מסלול מקורי מחדש. למרות שבסופו של דבר סביר להניח שלא יצליחו להתחמק מישראלים ביבשת לא משנה איפה הם יהיו.

"גל יורד"
הוא כינוי למסלול הטיול ההפוך מהגל העולה בדרך כלל הוא מורכב משארית האנשים שלא הספיקו או שלא הסתדר להם לצאת בתקופת הגל העולה או מהחברה הרבים שבאים מהמחנות בארה"ב ישירות לפרו וחושבים שהם חלק מהגל היורד.שלא תטעו הגל הזה אומנם קטן בהרבה מהגל העולה אך כאן רוב האנשים מכירים אחד את השני מכיוון שכמות האנשים בגל הזה קטנה בהרבה.
הגל מתחיל מצפון בדרך כלל או מחברה שהיו קצת במרכז אמריקה וירדו לדרום או לחברה שהתחילו בקולומביה, אקוודור ופרו משם לבוליביה וממנה אל ברזיל או ארגנטינה/צ'ילה וההפך. מסלול זה הוא פחות פופולארי מאשר הגל העולה ומתגבש בדרך כלל בין החודשים יולי- אוגוסט.

" הגל המבולבל"
מושג זה הוא מונח חדש שנטבע על ידי טובי המטיילים ביבשת דרום אמריקה והוא ממש לא חסר משמעות. הכוונה היא לכל אותם מטיילים אבודים שקופצים ממקום אחד לאחר במהלך הטיול תוך כדי עשיית מרחקים ארוכים וללא שום קשר להגיון. אנשים אלו לרוב לא יחשיבו את עצמם כלל כחלק מגל כלשהו.