ווארז

הווארז היא כפר קטן וציורי במרכז פרו במרחק 7-9 שעות נסיעה מעיר הבירה לימה. הכפר יושב באזור הררי מדהים בין אין ספור פסגות מושלגים וטבע ירוק. הכפר נהפך בשנים האחרונות לבירת הטרקים של היבשת עקב הכמות המטורפת של אוצרות הטבע שנמצאות בקרבתו שכוללים- פסגות מושלגים, לגונות, קרחון ועוד… בעונה הכפר עמוס מעט, אך עדיין מקומות הלינה והמסעדות נשארים זולים, גם כאן תוכלו לפגוש הרבה ישראלים שיותר באו לטרק ביבשת. העיירה לא הכי מפותחת בעולם אך עדיין תוכלו למצוא בה כל מה שצריך: ציוד מטיילים, אוכל, בגדים וכו'. עקב היותה בירת טרקים מושכת העיירה תיירים רבים מכל העולם ולכן תוכלו למצוא הרבה מאוד סוכניות טיולים, טיפ (בדקו טוב את הסוכנויות ואת המקצועיות שלהם לפני שאתם יוצאים איתם).

לגונה 69

 

טרקים בווארז-

קרחון–

יום טיול אחד למעשה, קליל מאוד אך בגובה מאוד גבוה כך שכבר שם תרגישו את הקושי בנשימה כתוצאה מחוסר החמצן. הטיול עצמו למעשה נחמד, הולכים בערך שעה עד לקרחון מגיעים עד לקרחון יפה ואם תזכו אולי חלק ממנו יתנפץ למים. אם הייתם בפריטו מורנו ספק אם תתהלבו אבל אחלה דרך לפתוח את הטיולים בווארז ולהתרגל לקושי שבגבעות.

לגונה 69

יום טיול אחד נוסעים בערך 3 שעות עד לקצה של הר ממנו מתחילה ההליכה הארוכה והמתישה ללגונה שאורכת בערך 4 שעות, יש לציין שההליכה היא מאוד לא פשוטה העליות בשילוב עם חוסר החמצן של הגבהים גורמים לטיול הזה להיות בעצימות גבוהה למרות שמדובר רק ביום אחד. הלגונה עצמה מרהיבה ביופיה המים תכולים וצלולים וברקע הרים מושלגים כך שהיא בהחלט שווה את המאמץ.

וואיוואש (Huayhuash)-

טרק עם נופים עוצרי נשימה שנמשך נכון להיום כ-8 ימים. אל הטרק הזה יוצאים לאחר ששהיתם כבר תקופת זמן לא מבוטלת בווארז התרגלתם לגובה ויצאתם לפעילויות אחרות כגון קרחון, לגונה 69 ועוד, כדי לבדוק שאין לכם מחלת גבהים ואתם מגיבים טוב למצוקה בחמצן (על מחלת גבהים נסביר בהמשך). הטרק הוא ייחודי וכולל אין ספור פסגות מושלגים, לגונות ונוף פנורמי שרק באזורים שכוחי האל האלו אפשר למצוא. חשוב לציין שהטרק נבחר כ-2 ביופיו בעולם בטרקים מסוגו רק אחרי האנאפורנה כך שבאמת מי שיוצא אליו יהנה מאוד מהחוויה העוצמתית של לטפס להרים בגובה 5,000 ואף יותר שנוף מדהים נגלה לעינייך. הטרק כמובן מיותר לציין קשה מאוד מבחינה פיזית, הולכים בכל יום בערך מ5:30 או 6:00 בבוקר עד 15:00-17:00 עם מעט מאוד הפסקות, מבחינת אוכל לפחות היה לנו מספיק ואף יותר. חשוב מאוד לבדוק שהחברה שאתם יוצאים איתה באמת מקצועית ושמספקת לכם את כל הציוד ההכרחי: סוסים, בלוני חמצן, ציוד שלם ולא קרוע (חוויה לא נעימה מניסיון) ושהמדריכים הם טובים, אפשר לשאול חברים שיצאו והיו מרוצים עם איזה חברה הם יצאו ולבדוק על החברה מתגובות באינטרנט, לא מעט חברות טיולים הפקירו מטרקים ישראלים למוות כאשר היו חולים או שלא פינו בזמן מהטרק ולכן חשוב לבדוק טוב טוב ולהשקיע בבחירת החברה הנכונה ולא לנסות לחסוך בכסף. אגב עלות הטרק נכון להיום נעה בין 400-500 סול לאחד אך הדבר משתנה בהתאם לכמות האנשים, כמות הסוסים, ותוספות ציוד כמו מקלות הליכה.

אלפמאיו (Alpamayo)

רוב הישראלים לא יוצאים לטרק הזה מכיוון שאינם מודעים לו כמו הסנטה קרוז והוואיוואש. טרק שאורכו בדרך כלל בין 6-7 ימים מסביב להר האלפאמיו ברכס הסנטה קרוז. האלפאמיו, שעל שמו הטרק, נחשב להר מפורסם גם בעולם. באחד מימי הטרק תגיעו לנקודת תצפית שמשקיפה על ההר המדהים שמתנשא לגובה של כ-6,000 מטרים. בנוסף לכך כמובן שהטרק עובר גם בנופים מרשימים מאוד בפני עצמם. תראו כאן אמנם פחות לגונות בהשוואה לטרק הוואי וואש, אך יש כאן מעט יותר קרחונים ופסגות מושלגות. מדובר בטרק בכלל לא פשוט שמגיע לשיא גובה של כ-5,000 מטרים. אמנם הרוב טוענים שהוא קל יותר מהוואי וואש הקשוח, אבל הוא ממש לא פשוט ולכן אי אפשר להגדיר אותו כטרק קל.אפשר לצאת לטרק האלפאמאיו דרך כל אחת מסוכניות הטיולים בעיר אך אפשר גם באופן עצמאי, המסלול כאן לא פשוט ויש להתארגן ליציאה לטרק ברצינות רבה. חשוב לציין כי מקומיים רבים טוענים כי הוא אף יפה יותר מטרק הוואי וואש המפורסם.

טרק הסנטה קרוז (Santa Cruz)

טרק של כ-4 ימים שעובר בנופים מדהימים של לגונות, פסגות מושלגות ומישורים פתוחים. הוא נחשב קל יותר מטרק הוואי וואש המפורסם וזה אולי הסיבה שמשמש לעיתים תחליף טוב לאלו שמתקשים עם בעיית החמצן בגובה אך לא רוצים לוותר על הנופים זאת כנראה מכיוון שרובו נעשה בגבהים נמוכים יותר מהוואי וואש, כאשר שיא הגובה בטרק מגיע ל-4,750 מטרים. בנוסף לכך כמובן גם שהוא קצר יותר ולכן הוא פחות מתיש. בכל זאת, הסנטה קרוז נחשב לאחד הטרקים המפורסמים והפופולאריים באזור ומטיילים רבים מכל העולם יוצאים אליו. הרוב עושים אותו כטיול מאורגן – קובעים עם אחת מסוכנויות הטיולים בעיר והן דואגות להכל – תחבורה, אוכל, ציוד, חמורים, סוסים ומדריכים. עם זאת, שימו לב שהן לא דואגות למים, נייר טואלט וכדומה. חשוב מאוד כמובן להביא הרבה בגדים חמים. בנוסף, ניתן לצאת לטרק באופן עצמאי: נוסעים ליונגאי (Yungay) ומשם לווקריה (Vaqueria) ויוצאים משם. כמובן שטרם היציאה חשוב לעבור בסוכנות נסיעות, להשיג מפה וסיפור דרך. ההתמצאות בטרק עצמו לא קשה, אך מן הסתם אם אינכם מנוסים בטרקים מומלץ לא לצאת באופן עצמאי.

טיפוס צוקים

סמוך לעיר נמצאים אתרי טיפוס צוקים וביניהם עמק ה-Hatun Machay בקורדיירה נגרה, אתר מפורסם לטיפוס צוקים בכל דרום אמריקה. יש כאן יותר ממאה מסלולי טיפוס ברמות שונות. ניתן לעשות במקום טיפוס יומי עם מדריך או לעשות קורס בן שלושה ימים לטיפוס צוקים. אם אתם בעניין של אקסטרים וטיפוס צוקים או שפשוט בא לכם ללמוד הווארז היא ללא ספק מקום טוב לעשות זאת. כמובן שחשוב מאוד לזכור שחובה לצאת עם חברה מומלצת ובטיחותית ולברר טוב לפני כן. אם עושים קורס המחיר אמור לכלול את הלינה, האוכל, הציוד וכו'. אם אתם כבר מטפסים מקצועיים ואתם רוצים להגיע למקום על מנת להתאמן באופן עצמאי, תוכלו לשכור ציוד במקום.

לגונה צ'ורופ –

לגונה נוספת באזור הווארז שאליה מגיעים מטיילים רבים במסגרת טרק יומי. היא נמצאת סמוך להר צ'ורופ, בגובה 4,450 מטרים. הטיפוס אליה מעט יותר מסובך מהטיפוס אל לגונה 69, אמנם לא נדרש ניסיון קודם, אך הטיפוס אינו קל. הלגונה בפני עצמה נחשבת יפה מאוד על אף שרוב המטיילים הישראל מעדיפים דווקא להגיע ללגונה 69. בכל אופן, זוהי דרך נחמדה להעביר יום נוסף בעיר ולהתרגל למאמץ בגובה. בכדי להגיע לוקחים אוטובוס מקומי אל העיר Llupa (יופה) ומשם הולכים לכיוון הכפר Pitec, שצמוד לנקודת היציאה. ניתן לשאול בכל הוסטל על ההגעה ללגונה ולקבל פרטים נוספים.

Booking.com