גל עולה/ גל יורד

מה זה בכלל המונח "גל" בדרום אמריקה?

המטיילים הישראלים שמגיעים לטייל בדרום אמריקה מחולקים לשתי תקופות זמן שונות בשנה והם נקראות "גלים" כתוצאה ממסת המטיילים הישראלים האדירה ששוטפת את יבשת דרום אמריקה ונעה לרוב באותם הכיוונים פחות או יותר.. מה שבעצם משפיע על הגלים הם שתי פרמטרים עיקריים: האקלים במדינות ואירועים גדולים (דוגמת הקרנבל הברזילאי). מכיוון שכל אחד מהמטיילים הוא אישיות בפני עצמו וכל אחד עושה טיול שונה אין איזה מסלול מדויק אך מדובר על מסלול טיול משוער.

globe-1290379_1920

סוגי גלים בדרום אמריקה:

 

"גל עולה"

הגל העולה הוא כינוי למטיילים הישראלים שמתחילים מהמדינות הדרומיות ביבשת כדוגמת ארגנטינה וברזיל. הגל העולה נבנה אט אט והופך למסת מטיילים ישראלים ענקית בד"כ כלל בין נובמבר לינואר, כאשר יתחילו חודשי הקיץ בארגנטינה וצ'ילה וכך יש למטיילים הישראלים אופציה לזכות ולבקר בפטגוניה (דרום ארגנטינה וצ'ילה). הגל הזה שנקרא הגל העולה הוא בעצם הגל הגדול והמשמעותי שבו רוב המטיילים הישראלים שטסים לדרום אמריקה לוקחים חלק. מומלץ לנחות בארגנטינה לזגזג עם צ'ילה ולהגיע לקרנבל בברזיל.

אחרי טיול בברזיל או ארגנטינה צ'ילה אם לה היו בקרנבל רוב המטיילים ממשיכים אל המדינות פרו, בוליביה ואקוודור ולאחר מכן קולומביה בד"כ בסדר המצויין, אם כי חלק גדל לא עושה את כל המדינות ואף חלק מדלגים במהלך הדרך למדינות מרכז אמריקה. כמו כן ישנם גם מטיילים שיתחילו בברזיל בתקופת הקרנבל או לפניה וימהרו דרומה לארגנטינה וצי'לה אחרי, משם יעלו לבוליביה במטרה להדביק את שאר הגל (טוב לחברה שלא לחוצים על לעשות את פטגוניה).

כמובן שיהיו את אלו שיעדיפו לזרום ממקום למקום ולהנות מלהכיר מטיילים חדשים כלפעם במקום אחר ובסיטואציה שונה. יהיו גם את האלו שיעדיפו לברוח מהגל, להימנע מההמולה הישראלית ובד"כ להמציא לעצמם מסלול מקורי מחדש. למרות שבסופו של דבר, סביר להניח שלא יצליחו להתחמק מישראלים ביבשת לא משנה איפה הם יהיו.

"גל יורד"

הוא כינוי למסלול הטיול ההפוך מהגל העולה בדרך כלל הוא מורכב משארית האנשים שלא הספיקו או שלא הסתדר להם לצאת בתקופת הגל העולה או מהחברה הרבים שבאים מהמחנות בארה"ב ישירות לפרו וחושבים שהם חלק מהגל היורד. שלא תטעו הגל הזה אומנם קטן בהרבה מהגל העולה אך כאן רוב האנשים מכירים אחד את השני מכיוון שכמות האנשים בגל הזה קטנה בהרבה.
הגל מתחיל מצפון בדרך כלל או מחברה שהיו קצת במרכז אמריקה וירדו לדרום או לחברה שהתחילו בקולומביה, אקוודור ופרו משם לבוליביה וממנה אל ברזיל או ארגנטינה/צ'ילה וההפך. מסלול זה הוא פחות פופולארי מאשר הגל העולה ומתגבש בדרך כלל בין החודשים יולי- אוגוסט.

 

"הגל המבולבל"

הגל המבולבל הוא מונח חדש שנטבע על ידי טובי המטיילים ביבשת דרום אמריקה והוא ממש לא חסר משמעות. הכוונה היא לכל אותם מטיילים אבודים שקופצים ממקום אחד לאחר במהלך הטיול תוך כדי עשיית מרחקים ארוכים וללא שום קשר להגיון. אנשים אלו לרוב לא יחשיבו את עצמם כלל כחלק מגל כלשהו.

 הגל המבולבל הוא אנשים שהגיעו לדרום אמריקה במטרה לטייל ולרוב לא תכננו מסלול טיול מסוים או פשוט עשו מה שהתחשק להם באותו הרגע.

 

אז איך להתחיל?

הגל העולה

מדינות חובה בטיול לדרום אמריקה

כמובן שכל אחד מטייל לפי טעמו ואישיותו בטיול ולכן אין מדינה בגדר חובה אלא מדינות שמומלץ מאוד לבקר בהם לכולם, במיוחד אם היא עונה על טעמכם האישי.

המדינות הכי מומלצות לטיול בדרום אמריקה הם ברזיל, ארגנטינה, צ'ילה, פרו וקולומביה.

גם אקוודור ובוליביה מדינות מרהיבות אך מספקות נופים ספציפיים מאוד ולכן כדאי לקרוא עליהן טרם ההגעה. בנוסף לא לשכוח שבבוליביה יש צורך בהנפקת ויזה לבוליביה.

מדינות דרום ומרכז אמריקה

דרום אמריקה 

ארגנטינה

לרוב המדינה הזאת מהווה את תחילתו של הטיול בדרום אמריקה. אין ספק שבואנוס איירס היא נחיתה רכה והמערביות בארגנטינה בכלל מזכירה מאוד את מדינת ישראל. מעבר לכך ארגנטינה היא מדינה ענקית ולכן המטיילים בה יצטרכו לעבור מרחקים עצומים שלא נתקלו בהם בארץ, מרחקים שהם לפעמים עשרות שעות נסיעה או טיסות. מרבית המטיילים בוחרים לנחות בבואנוס איירס לרדת בטיסה לאושוואיה ומשם לעלות בשביל הקארטרה הידוע שעובר גם בצ'ילה לכיוון ברילוצ'ה.

ברזיל

גם ברזיל יכולה להוות יעד נפלא לנחיתה, אם כי מרבית הטיסות הבינלאומיות נוחתות בסאו פאולו המעט אפורה. מומלץ לתכנן מסלול טרם משוער טרם ההגעה למדינה, עקב המרחקים העצומים בברזיל תאלצו לקחת טיסה למרבית המקומות. מומלץ גם לקחת בחשבון את מפלי האיגוואסו כנקודת מעבר בין ברזיל לארגנטינה. במדינה המדהימה הזאת גם תוכלו להחשף למקומות שאין שני להם. איטה קרה, פיפה, ג'רי, בוזיוס ופלורה הם רק טעימה קטנה מברזיל, זה עוד לפני שדיברנו על מנאוס בירת האמזונס והפנתאנל.

פרו

נחשבת לאחד מהיעדים המועדפים על המטייל הישראלי. במדינה אין ספור טיולי יום וגם שביל האינקה טרייל המפורסם. מעבר לכך טרק הוואי וואש האהוב מאוד על הישראלים נמצא גם בווארז שבצפון פרו ואיך אפשר שלא לדבר על המאצ'ו פיצ'ו המפורסם שהוא בגדר חובה לכל מטייל. בנוסף פרו מכילה את פארק מאנו המדהים שמכיל בתוכו חלק גדול מאזור האמזונס הידוע. הווארז הצפונית מושכת אליה בעיקר מטרקים מכל העולם שמגיעים לעשות טרקים מרהיבים ביניהם טרק הוואי וואש והסנטה קרוז. פרו גם ידועה בזכות חיי הלילה התוססים שבה ובלימה ובקוסקו תוכלו למצוא לא מעט מועדונים ומסיבות. מי שנפשו חושקת בהימורים, לימה היא עיר שמלאה בבתי קזינו.

קראטרה אוסטרל

שם השביל המזגזג הידוע בין ארגנטינה לצ'ילה שנקרא גם ארגנצ'ילה. לרוב יתחיל המטייל את טיולו באושוואיה הקרה שנמצאת בקצה הדרומי ביותר של פטגוניה ומשם יעלה עד לברילוצה. יש לשים לב לעונות השנה בדרום אמריקה ולפיהם לקבוע את מסלול הטיול שלכם באזורים אלו, שכן הם מוגבלים מאוד בזמנים שבהם אפשרי ונוח יחסית לטייל בהם.      

 בוליביה

אין ספק שהמדינה הזאת מושכת אין ספור מטיילים מכל העולם, אם בגלל הנופים המדהימים שלה כמו הסלאר דה איוני המפורסם, רורנבאקה והפאמפס ועוד אין ספור טרקים. מעבר לכך בוליביה מציגה אותנטית של חיים בסגנון מיושן בהרבה מהתרבות שאנחנו הישראלים רגילים אליה. מי שנפשו חושקת בנופים וחוויה אמיתית כדאי שיגיע לבוליביה, ערוך ומוכן לכאבי בטן ולהוציא ויזה לבוליביה טרם הכניסה למדינה.

אקוודור

מוכרת לרוב המטיילים בעולם ובישראל בזכות איי הגלאפגוס המפורסמים. מעבר לאיים אלו יש לאקוודור לא מעט נופים להציג למטייל ואולי אף מהמרשימים ביבשת. אפשר למצוא במדינה את באניוס שהוא יעד עם אין ספור אטרקציות מעניינות סמוכות אליו, את מונטניטה שהיא עיירת גלישה מהמגניבות שיש ואת לגונה קילוטואה והר הקוטופקסי.

קולומביה

מה לא נאמר כבר על קולומביה, פנינת גן עדן אמיתית. במדינה יכול המטייל הישראלי להנות מטרקים נחמדים, אין ספור טיולי יום, חופים מדהימים, עמק הקוקורה ועמק הקפה, מדג'ין, קרטחנה, מסיבות ולכן כמעט כל מטייל יצליח למצוא את טעמו בקולומביה.

אורוגוואי

אורוגוואי היא לא מהמדינות החביבות ביותר על המטייל הישראלי. עם זאת אם מדינה יפה שמציעה למטייל תרבות, חופים יפים, טבע וגם חיי לילה לא רעים בכלל. קפיצה קטנה ולא רחוקה במיוחד מבואנוס איירס שבארגנטינה.

מדינות מרכז אמריקה

פנמה

פנמה היא אחת המדינות היפות ביותר במרכז אמריקה למרות שלא רבים הישראלים הישראלים שמגיעים אליה, בשנים האחרונות היא החלה להתגלות. המדינה מציעה בעיקר חופים מטורפים ביניהם איי סאן בלאס ועיירת המסיבות הנצחית בוקאס דל טורו שיכולה להוות מעבר לקוסטה ריקה השכנה.

קוסטה ריקה

קוסטה ריקה היא מדינה מיוחדת, במדינה תיחשפו לנופים ירוקים עוצרי נשימה ללא הרף. חופים, הרי געש וצמחיה שופעת זה רוב מה שיש למדינה הזאת להציע ואם אתם חובבי גלישה המדינה היא בגדר חובה.

גוואטמלה

  אחת המדינות היותר אהובות על המטיילים במרכז אמריקה בכלל ועל המטייל הישראלי בפרט ונחשבת לאחת מפנינותיה של מרכז אמריקה .
המדינה מציעה למטייל נופים ירוקים,אגמים, הרי געש פעילים ואין ספור אוצרות טבע ביניהם טיקאל.

 ניקרגואה- 

 מדינה מהפחות מתוירות במרכז אמריקה בכלל ובייחוד בקרב המטייל הישראלי. המדינה מציעה למטייל בעיקר שמורות טבע ירוקות ויפות, הרי געש, חופים יפיפיים ומקומות יפים לצלילה.

בליז

בליז מתגלה אט אט על ידי המטיילים אך עדיין לא פופלרית במיוחד בקרב מוצ'ילרים ישראלים, הדבר המרכזי שיש למקום המיוחד הזה להציע הוא האי קולקר המדהים שכולל את השונית השניה בגודלה בעולם ואתרי צלילה עוצרי נשימה, חובבי הצלילה מומלץ בחום.

קובה

קובה מומלצת לכל המטיילים. מטיילים שיגיעו מעט יותר משופשים שבאים לספוג אוירה ותרבות ומטיילים ודוברים קצת ספרדית יזכו להבין ולהכיר לעומק את העומק והפער בין קובה שרוצה מאוד להתפתח ולכן פתחה את שעריה לתיירות לבין קובה הקומוניסטית והסגורה.
קובה מציעה לתייר תרבות יפה, מוזיקת סלסה וחופים יפיפיים.

מקסיקו– 

מקסיקו היא המדינה החביבה ביותר במרכז אמריקה על המטייל הישראלי ללא עוררין. טולום, פלאיה, קנקון, איסלה מוחרס ועוד הרבה מקומות עוצרי נשימה.

לרוב המטיילים שמגיעים למדינה מגיעים כדי להנות מהחופים היפיפיים עם החול הלבן ומי הטורקיז של מקסיקו אך מי שיקדיש לה עוד מעט זמן יוכל לגלות גם תרבות עשירה ואתרים ארכיאולוגיים חשובים כמו  אתר המאיה צ'יצ'ן איצ'ה שביוקטן, שמפורסם הודות לפירמידה הגדולה.

 

 גל עולה סדר המדינות

הגל העולה:

ארגנטינה>צ'ילה/ ארגנטינה+צ'ילה (מזגזג במידה ועושה פטגוניה) >ברזיל>בוליביה>פרו>אקוודור>קולומביה> פנמה> קוסטה ריקה> מדינות מרכז אמריקה לפי בחירה> סיום במקסיקו

הגל יורד:

מקסיקו> גואטמלה/בליז>מדינה לפי בחירה>קוסטה ריקה>פנמה> קולומביה>אקוודור>פרו>בוליביה (כניסה דרך צ'ילה)>צ'ילה>ארגנטינה>ברזיל

סדר מדינות אינו מחייב והוא נובע בעיקר ממעברים נוחים יותר אבל אפשר בכל שלב לדלג על מדינות או לצאת מהמסלול. איזורי הטיול: דרום אמריקה, מרכז אמריקה והקריבים. המסלולים הם מלמעלה למטה או ההפך כאשר הקריבים יכולים להכנס בכל שלב במרכז אמריקה עם טיסה הלוך ושוב.

יש להתחשב גם במזג אוויר ותקופות לפי דרום אמריקה עונות.

 

גל עולה/ גל יורד / מסלולים לדרום אמריקה/ מה זה גל עולה / מה זה גל יורד

Booking.com